Aktualności

Oferta specjalna: Afryka ― Początek końca

2013-01-25 15:01:45, komentarzy: 0

 

Dowódcy!

Jak zapewne wiecie, II Wojna Światowa w Afryce (znana również jako kampania w Afryce Północnej lub Kampania Pustynna) przebiegała w Afryce Północnej i Wschodniej i trwała od 10 czerwca 1940 do 16 maja 1943. Działania obejmowały walki na pustyniach Egiptu, Libii, Maroka i Algierii, a także w Tunisie. Obszarem o szczególnym natężeniu działań wojskowych było terytorium Libii.

 

Od 26 stycznia, godziny 7:00 do 29 stycznia, godziny 6:30 będziecie mieli możliwość skorzystania z ekscytujących bonusów w grze: 

 

Trzykrotnie więcej doświadczenia za pierwsze zwycięstwo w danym dniu

Wyprowadźcie swoje pojazdy na pole bitwy i walczcie, jakbyście nie mieli doczekać jutra! 

 

50% zniżki na następujące pojazdy: 

 

Jeżeli już macie w garażu któryś z wyżej wymienionych pojazdów, mamy dobre wieści! Grając tymi czołgami zyskacie o 70% więcej kredytów. 


Zachęcamy do skorzystania z tej oferty, ale nie zwlekajcie, ponieważ promocja trwa jedynie do wtorku!

 


Libia była kolonią włoską w latach 1911–1943. Jak już wspomnieliśmy, podczas II Wojny Światowej na tym obszarze toczyły się intensywne działania wojenne. Strony konfliktu (Niemcy, Włosi i Brytyjczycy) na przemian traciły i odzyskiwały kontrolę nad regionem. Pod koniec 1942 roku Brytyjczycy ostatecznie opanowali obszar, zmuszając oddziały Włochów i Niemców do stopniowego opuszczenia Libii. Niemniej jednak ich działania były spowolnione ze względu na długość łańcucha dostaw, bowiem głównym portem dostaw aliantów był Tobruk, miasto oddalone od ówczesnej linii frontu o prawie tysiąc kilometrów. Dlatego przejęcie kolejnego dużego portu ― Trypolisu, stolicy Libii ― było dla sił alianckich kluczowe.

15 stycznia 1943 roku generał Montgomery wyprowadził do ataku 51 Dywizję przeciwko wojskom Rommela zajmującym pozycje obronne w pobliżu Bueratu, jednocześnie wysyłając 2. Nowozelandzką Dywizję Piechoty i 7. Dywizję Pancerną na śródlądową flankę sił Osi. Niemieccy obrońcy byli względnie silni, ale osłabiło ich wycofanie się 21 Dywizji Pancernej do Tunezji oraz brak paliwa i amunicji. Pod silną presją sił alianckich Rommel ponownie został zmuszony do walki i jednoczesnego wycofywania się w kierunku tunezyjskiej granicy aż do francuskich fortyfikacji ― Linii Maretha.

Działania ofensywne aliantów przyspieszył atak z flanki przeprowadzony przez 2 i 7 dywizję, który w ciągu tygodnia objął swym zasięgiem prawie 400 km dróg prowadzących do Trypolisu. Miasto to, ze swoją dużą zabudową portową, zostało zdobyte 23 stycznia i szybko włączone do łańcucha dostaw, odbierając pierwszą z nich w połowie lutego. Utrata Trypolisu i wycofanie się wojsk Osi z Libii oznaczało dla sił Osi początek końca w Afryce Północnej.

Jednak nawet podczas odwrotu siły Osi w Afryce Północnej stanowiły zagrożenie. Na początku grudnia do Tunezji sprowadzono pierwsze czołgi ciężkie typu „Tiger”, które miały wesprzeć wojska utrzymujące północną flankę Osi w Afryce. Na nieszczęście dla Niemców, transport czołgów Tiger 501 batalionu sPzAbt trwał zbyt długo i ostatnie maszyny wylądowały na Czarnym Lądzie dopiero pod koniec stycznia. Ich wpływ taktyczny i psychologiczny był ogromny, ale pustynna kampania powoli zmierzała ku końcowi.

 

Świętujemy początek końca na naszych polach bitew, dowódcy! Ruszamy !

 

Źródło: World of Tanks 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - przetestuj